Základné piliere


Základné piliere!


Pri každej činnosti je dôležité poznať jej podstatu a vedieť o nej viac. Len vtedy bude mať daná činnosť význam. Prvý článok v našom blogu venujem preto základným pojmom a princípom.


Čo to je prací prostriedok?


Je to zmes chemických, alebo nechemických látok, ktoré odstraňujú nečistoty z nejakého povrchu, alebo z (vnútra) nejakej tkaniny (textílie, látky).Ale prečo prací prostriedok perie?


Vedeli ste, že voda má praciu (čistiacu) schopnosť? Ale prečo teda používame pracie prostriedky?


Pretože samotná voda nie je schopná odstrániť úplne všetky nečistoty. Odstraňuje len tie povrchové, ale nie škvrny a nečistotu vo vlákne.


Vyskúšali ste niekedy vyprať akýkoľvek odev len s vodou? Navonok sa môže zdať čistý, ale keď vyschne všimneme si, že škvrna je ešte stále tam. Nie náhodou, keď hovoríme len používaní vody, hovoríme „pláchať“ a nie prať.


Aby sme odev vyprali potrebujeme pridať „niečo“, čo zvýši praciu (čistiacu) schopnosť – silu vody, a čo by skutočne nečistoty odstránilo. To „niečo“ sú povrchovo aktívne látky, alebo látky, ktoré majú schopnosť uľahčiť namáčavosť povrchov, alebo miešateľnosť medzi rôznymi kvapalinami. Sú to organické zlúčeniny tvorené hydrofilnou hlavou (je priťahovaná a viaže sa na vodu) a hydrofóbnym chvostom (ktorý odpudzuje vodu) priťahovaný tukovými látkami (lipofilná). Koniec sa viaže na nečistoty. Pri pláchaní odevu voda ťahá za sebou hlavu, ktorá zase samozrejme ťahá za sebou svoj chvost s naviazanými nečistotami: takto teda odstraňujeme praním škvrny a nečistoty vo vlákne.


 


Pracie prostriedky


Všetky pracie prostriedky fungujú na tom istom princípe, či už sú určené pre telo, riady, alebo odevy. Ale každopádne je vyvinutý pre svoju špecifickú funkciu e nie sú zameniteľné medzi sebou. Mení sa pH, menia sa použité povrchovo aktívne látky a ich percentuálne zastúpenie, menia sa enzýmy. Aj v rámci tej istej kategórie čistiacich prostriedkov sa mení zloženie na základe konečného používania. Napríklad čistiace prostriedky pre umývačky riadu sú veľmi agresívne, pretože odpadá manuálna činnosť špongie a neprodukujú penu.


Práškové pracie prostriedky pre textílie majú podobné zloženie ako čistiace prostriedky pre umývačky riadu: používajú vysoké pH, aby sa zvýšila pracia schopnosť. 


Tekuté pracie prostriedky sú naopak jemnejšie a účinkujú pri takmer neutrálnom pH.


Čistiace prostriedky na ručné umývanie riadu používajú najjemnejšie povrchovo aktívne látky a nie penivé zloženie.


  


Mení sa spôsob čistenia! Prečo si vybrať výrobky línie Sapo Spina a ďalšie línie značky RAMPI ?


 


Profesionálne výrobky: Všetky výrobky všetkých našich línií sú profesionálnymi čistiacimi prostriedkami teda majú vysokú čistiacu schopnosť (vysokú čistiacu silu). Kvalita čistiaceho prostriedku je podmienená kvalitou a množstvom použitých povrchovo aktívnych látok: samozrejme čím viac povrchovo aktívnych látok obsahuje tým vyššia je kvalita a čistiaca schopnosť čistiaceho prostriedku.


 


Made in Italy: od laboratórnej štúdie cez technické skúšky až po výrobu, všetko sa vykonáva v Taliansku.
Staráme sa o prírodu:


výrobky Sapo Spina Ekologické a Biologicky odbúrateľné.


Sú v súlade s najprísnejšími smernicami EHS pre ochranu životného prostredia. Sú hyperkoncentrované, teda stačí z nich minimálne doporučované množstvo, aby sme dosiahli výborné výsledky.


Toto nám umožňuje znížiť počet použitých obalov a následne na to aj plastov, menej obalov znamená aj nižšiu dopravu „na kolesách“ teda menšie znečisťovanie životného prostredia a menšia spotreba pohonných hmôt. Okrem toho, Sapo Spina zaručuje bezchybné výsledky aj pri nízkych teplotách s úsporou vody a elektrickej energie.


 


Všetky pracie gély a čistiace hyperkoncentráty pre domácnosť sa dodávajú aj v 15 litrových bandaskách, čím sa taktiež eliminuje tvorba plastového odpadu. Ide o čapovací systém našej drogérie, ktorý sa snažíme sprístupniť čo najširšiemu množstvu zákazníkov. Litrový flakón tak používate dookola. Je vysoko-odolný a prežije u vás doma roky. Produkty RAMPI sa predovšetkým predávajú v profesionálnych čistiarňach.


 


Výborný pomer kvalita a cena:


Spojenie medzi kvalitným profesionálnym výrobkom vysokokoncentrovaným sa premieta aj do ekonomickej úspory. Ak sa výrobky Sapo Spina dávkujú správne, vydržia dlhšie ako výrobky bežne dostupné v predaji. Keď sa odev nemusí prať viac krát, keď máme vysokú odmasťovaciu schopnosť pri prvom použití, bráni v plytvaní výrobku, času a energie. Okrem toho, ako uvidíme, čistiace (pracie) výrobky Sapo Spina spájajú viaceré funkcie v jednom jedinom výrobku čím sa vyhneme nutnosti pridávania drahých prísad.


 


Vôňa čistoty:


Jednou z vlastností, na ktorej si Rampi dáva mimoriadne záležať je príjemná, intenzívna a dlhotrvajúca vôňa čistoty, ktorú tieto výrobky dodajú našej domácnosti a našim odevom.


 


Jedinečnosť:


Každý z výrobkov má mimoriadne jedinečné vlastnosti, ktoré ho robia jedinečným na trhu.